فراز و نشیب یاهو

از روزگاری که دو دانشجوی دوره دکترای دانشگاه استنفورد تصمیم گرفتند که لینک های مورد علاقه خود در اینترنت را در صفحه ای مخصوص نگهداری کنند، تا دورانی که حاصل کار آنان برای میلیون ها کاربر اینترنتی مرجع مطمئنی محسوب شد، زمان زیادی نگذشت. شاید حداکثر سالیانی به تعداد انگشتان یک دست؛ و این ایام برای تبدیل یک پروژه دانشجویی به شرکتی بزرگ و چندملیتی، بسیار سریع و برق آسا به حساب می آید؛ تا آنجا که اگر عده ای آن را غیرقابل باور بدانند، شاید حق داشته باشند.


• آغاز ماجرا
در سال ،۱۹۹۴ درست یازده سال پیش، دو دانشجوی دوره دکترای مهندسی مکانیک و الکترونیک در دانشگاه استنفورد، شروع به جمع آوری لینک های مورد نظر خود در اینترنت کردند و برخی راهکارهای ساده را برای دسترسی سریع و آسان از این فهرست به سایت های اصلی ابداع کردند. ابداعات آنها بیشتر در آن جهت بود که به صفحات حاوی لینک های مورد نظر آنها «عمق» بیشتری داده شود، چرا که مدت ها قبل، آنها لینک های مورد علاقه خود را در فهرستی جمع آوری کرده بودند ولی به مرور زمان این لیست بسیار بلند و «سطحی» شده بود. در فهرستی که آنها تهیه کرده بودند، لینک های جالب اما نامربوط در کنار هم نشسته بودند و این مانند آن بود که در یک دفتر تلفن، تمامی نام ها و شماره های مورد نیاز، بدون هیچ ترتیبی در کنار هم قرار گیرند. آنها برای حل این مشکل شاخه هایی (categories) را تشکیل دادند تا جست وجو آسان تر باشد و به تدریج که این شاخه ها هم شلوغ شدند، به زیرشاخه ها (Subcategories) تبدیل شدند. بدین ترتیب، هسته وب سایت معظمی که امروزه به نام yahoo! شناخته می شود، متولد شد، هرچند که در آن سال نه به این نام، بلکه با عنوان خودمانی «راهنمای تار جهان گستر جری و دیوید» شناخته می شد. نام yahoo، که بعداً برای این راهنمای تار جهان گستر انتخاب شد، برخلاف گمان بسیاری، نه یک اصطلاح یهودی یا ژاپنی، بلکه ترکیبی از حروف اول کلمات (acronym) ترکیب نامتعارف
(Yet Another Hierarchical Officious Oracle) است. «یاهو» که مشخص بود قرار نیست صرفاً یک راهنمای تار جهان گستر باشد و مبدل به پایگاهی برای داده ها (database) شده بود نخستین بار فقط بر روی دو کامپیوتر، به عنوان ایستگاه های کاری (workstation) راه اندازی شد، اما در مدتی کوتاه مورد توجه و استقبال قرار گرفت و تمام این اتفاقات در عرض کمتر از یک سال به وقوع پیوستند. اکنون دیگر ثابت شده بود که علاقه به یک فهرست منظم از لینک ها و آدرس های اینترنتی یک علاقه عمومی در فضای وب است و ابتکار فیلو و یانگ هر روز بیش از پیش، کاربران را به خود جذب می کرد. افزایش تعداد بازدیدکنندگان از یاهو چنان سیری تصاعدی به خود گرفت که در پاییز سال ،۱۹۹۴ یعنی فقط چند ماه پس از راه اندازی آزمایشی «راهنمای تار جهان گستر جری و دیوید»، شمارشگر هیت (hit) این سایت از مرز یک میلیون گذشت و نشان داد که دست کم ۱۰۰ هزار بازدیدکننده (visitor) طی این مدت به این سایت مراجعه کرده اند.
• سال های پرماجرا
پدیدآورندگان یاهو، در موقعیتی بسیار جدی و امیدوارکننده قرار گرفته بودند. آنها دریافته بودند که محصول علمی و تکنیکی آنها توانایی بالقوه ای در جذب سرمایه و در نتیجه توسعه دارد و از این موقعیت به خوبی استفاده کردند. مارک اندرسون از کمپانی معروف «نت اسکیپ» از آنها دعوت کرد تا با توجه به رشد بی وقفه مراجعان یاهو، پایگاه داده های خود را به سرورهای بزرگ تری در کالیفرنیا منتقل کنند و این شروع یک سری تعامل های ارزشمند میان نت اسکیپ و یاهو بود. اما یانگ و فیلو که موقعیت منحصر به فرد یاهو را درک کرده بودند، به این قناعت نکردند و با صاحبان صنایع مهمی چون اپل، آتاری، اوراکل و سیسکو دیدار و برای همکاری های گوناگون گفت وگو کردند. حاصل این رایزنی ها، سرمایه ای دو میلیون دلاری بود که باعث رشد کمی و کیفی یاهو شد و حتی فیلو و یانگ را به صرافت اجیر کردن تیمی برای «مدیریت» یاهو انداخت، که به تبع آن، تیم کوگل (Tim koogle)، یکی از دانش آموختگان گروه مهندسی استنفورد و یکی از خبرگان موتورولا و جفری مالت، یکی از موسسان ناول به عنوان مدیران اجرایی به استخدام یاهو درآمدند. در پاییز ۱۹۹۵ سرمایه گذاران موسسه رویترز و سافت بانک هم در یاهو سرمایه گذاری کردند. در سال ۱۹۹۶ یاهو با ۴۹ کارمند، یک شرکت موفق و بزرگ ارزیابی می شد.
• تنوع خدمات
از آن سال ها به بعد، اضافه شدن خدمات مفید و عمدتاً رایگان به یاهو به صورت امری معمول درآمد و همین امر، به علاوه سادگی، جامعیت و کم حجمی صفحه اول سایت یاهو، باعث شد که بیشتر کاربران اینترنت صفحه پیش فرض مرورگران اینترنت خود را هم به آدرس این سایت تغییر دهند. امکانات ارزشمندی چون چت، پست الکترونیکی، اخبار، پیش بینی وضع هوا، گالری عکس، راهنما، بازی و ده ها مورد دیگر که همگی توسط یاهو فراهم شدند و در صفحه اول این سایت لینک آنها به صورت متنی و یا با نماد گرافیکی بسیار ساده ای در دسترس قرار گرفتند، به علاوه موتور جست وجوی قدرتمند یاهو، باعث شد، این سایت انتخاب اول بسیاری از کاربران اینترنت باشد. با این حال، خدمات یاهو منحصر به امکانات تحت وبی که نام برده شد، نماند و برخی از نرم افزارهای کاربردی آن نیز محبوبیت های ویژه ای داشتند که مشهورترین آنها مسنجر یاهو
(yahoo messenger) بود که در نوع خود، انقلابی در زمینه تسهیل ارتباطات اینترنتی محسوب می شد و یکی از پرکارترین نرم افزارهای دنیای کامپیوتر در سایه همین خدمات متنوع، ساده و غالباً رایگان است که تعداد مراجعان به یاهو آنچنان بالاست که آگهی دهندگان را به سمت خود کشیده و سود هنگفتی را نصیب صاحبان آن کرده و می کند. وقتی که فقط در آوریل ،۱۹۹۷ یک میلیارد بازدید از صفحات مختلف این سایت صورت گرفته باشد، تکلیف در سال های بعد که به شدت به تعداد کاربران اینترنت افزوده شد، روشن است و چنین واقعیتی یعنی هجوم آگهی دهندگان و اسپانسرها.
• دست بالای دست
هرچند که کمپانی های عظیمی قصد رقابت با یاهو را داشتند و در این راه سرمایه هنگفتی را نیز هزینه می کردند، اما هیچیک نتوانستند فاصله خود را با یاهو از میان بردارند. به عنوان مثال مایکروسافت، با تمام تلاشی که به مدد سرمایه، اعتبار و دیگر رانت هایی که همواره از آن برخوردار بود (نظیر مرورگر IE) به کار برد، هرگز نتوانست به موقعیت یاهو دست یابد. صفحه اول سایت آن (www.msn.com) نسبتاً سنگین و شلوغ بود، موتور جست وجوی آن در مقایسه با موتور جست وجوی یاهو کند می نمود و پست الکترونیک آن نیز قابلیت ها و سرعت پست الکترونیک یاهو را نداشت. حتی جالب آنکه در زمینه نرم افزارهای کاربردی (که مایکروسافت متخصص آن بود) نیز، مسنجر مایکروسافت (msn messenger) هرگز نتوانست به جایگاه منحصر به فرد مسنجر یاهو نزدیک شود.
قاعدتاً، وقتی مایکروسافت در این زمینه توان رقابت با یاهو را نداشت، تکلیف سایر رقبا روشن بود. اما اوضاع بر همین منوال نماند و یک رقیب تازه نفس، در کمال حیرت، توانست در طول مدت کوتاهی در مقابل یاهو قد علم کند و آن چیزی نبود مگر google! گوگل سادگی و سرعت را به کمال رسانده و به جرات می توان گفت سریعترین و بهترین موتور جست وجویی است که تاکنون در فضای اینترنت ظهور کرده است. علاوه بر این چیزی که گوگل را به سرعت محبوب کرد نه به دلیل جمع آوری مجموعه ای از لینک ها بود (مثل یاهو) بلکه دقیقاً خلاف آن، یعنی عاری بودن صفحه اصلی آن از هرگونه لینک و یا تبلیغ بود. چیزی که تا به امروز نیز باقی مانده و هرچند امکانات فراوانی به گوگل اضافه شده، ولی صفحه اول آن همچنان عریان می نماید!
• تلنگر
بی شک سرازیر شدن بسیاری از مراجعان یاهو به گوگل، مسئولان این سایت را نگران ساخته و آن را در پی چاره جویی واداشته است. یکی از نمونه های این ادعا، رقابت در افزایش گنجایش میل باکس پست های الکترونیک رایگان بود که پس از آنکه گوگل، برای کاربران Gmail (پست الکترونیکی رایگان گوگل منتها با دعوتنامه) یک گیگابایت درنظر گرفت، یاهو نیز سریعاً اعلام کرد که میل باکس پست های الکترونیک رایگان خود را افزایش می دهد و در دو مرحله تا ۵۰۰ مگابایت را برای هر کاربر درنظر گرفت، کاربرانی که قبلاً ۴ یا ۶ مگابایت فضا در اختیار داشتند! در آخرین اقدام یاهو موتور جست وجوی خود را بهسازی اساسی کرده است و امید آن دارد تا بخش دیگری از کاربران را به خود جذب کند. کاربرانی که گوگل اصلاً قصد رها کردن آنها را ندارد!

محمود فرجامی


تلنگر